Piston Kit - 3.498" +0.005" - 9.5:1 CR - Evolution Big Twin
Features
- Pistons forged from 4032 aluminum alloy
- Offset pin design for quiet operation
- New superior coated skirts
- Each kit contains two pistons, pins, spiral-lock pin clips and Hastings moly rings
Specs
| Bore Size | 3.498" |
| Stroke Length | 4.250" |
| Bore - Oversize | +0,005" |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Product Name | Piston Kit |
| Style | Forged |
| Skirt Coating | M42 |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Displacement | 80" |