Valve Seat - 1.417" OD x 1.023" ID x 0.354" H - M8
Features
- Contain 18% - 22% Chromium for resistance to abrasion, corrosion and deformation
- Nickel content of 1% - 2% for added corrosion resistance and toughness
- Machined from solid bar stock and ground to exact tolerances
- Alternative to Powder Metal
- Made in the USA
Specs
| Material | Chromium/Nickel |
| Product Name | Valve Seat |
| Inside Diameter | 1.023" |
| Model | High Chrome |
| Type | Oversize |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 1.417" |
| Valve Seat Height | 0.354" |
| Application | Exhaust |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Oversize
Material Chromium/Nickel