Valve Seat - 2.132" OD x 1.800" ID x 0.460" H - Evolution Big Twin | Twin Cam | XL (except RH)
Features
- Contain 18% - 22% Chromium for resistance to abrasion, corrosion and deformation
- Nickel content of 1% - 2% for added corrosion resistance and toughness
- Machined from solid bar stock and ground to exact tolerances
- Alternative to Powder Metal
- Made in the USA
Specs
| Units | Each |
| Application | Intake |
| Valve Seat Height | 0.460" |
| Riding Style | Street |
| Inside Diameter | 1.800" |
| Material | Chromium/Nickel |
| Model | High Chrome |
| Outside Diameter | 2.132" |
| Product Name | Valve Seat |
| Type | Standard |
Product Videos
Custom Field
Type Standard
Material Chromium/Nickel