Not for RH Sportster.
Kit Includes:
• 4x CrSi Valve Springs
• 4x H.T. Steel Retainers
• 2x Exhaust H.T. Steel Basewashsers
• 4x H.T. Steel Basewashers
• 4x Vinton® Seals
Features
- Designed for its specific application, taking into account several critical parameters including; cam profiles, harmonics, natural frequency of the springs, valvetrain mass, required pressure, wire stress, fatigue life, and engine rpm
- Progressively wound springs using Kobe super-clean, chromium silicon(CrSi) based wire that is heat treated and shot peened
- Complete set for one engine
- Made in the USA
Specs
| Application | Intake |
| Spring Seat Pressure | 148 lb |
| Riding Style | Street |
| Style | Racing |
| Spring Lift | 0.600" |
| Spring Open Pressure | 347 lb |
| Material | Chromium Silicon Alloy |
| Type | Valve |
| Collar Material | H.T. Steel |
| Model | Lightweight Racing |
| Product Name | Spring Kit |
| Units | Kit |
Product Videos
Custom Field
Type Valve
Material Chromium Silicon Alloy