Not for RH Sportster.
Features
- Softer Manganese guides can be easily reamed with a battery-operated or electric drill and finished with a high-quality ball hone
- Tapered nose design for maximum bearing surface and minimal port obstruction
- Accepts OEM top hat valve seals and OEM lower collar
- Accepts up to 0.600" lift cams
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Valve Guide |
| Application | Intake |
| Outside Diameter | 0.5645" |
| Style | OEM Style |
| Riding Style | Street |
| Inside Diameter | 0.2760" |
| Material | Manganese-Bronze |
| Units | Each |
| Size | Oversize (+0.002") |
Product Videos
Custom Field
Material Manganese-Bronze