Valve Guide - 0.5635" OD - Exhaust - Twin Cam | XL
Features
- Can be easily reamed with a battery-operated or electric drill and finished with a high-quality ball hone
- Manganese bronze guide material is softer than nickel aluminum bronze valve guides
- Shortened design to will accept up to 0.655" lift cams
- Machined for 0.530" valve seals
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Valve Guide |
| Riding Style | Street |
| Size | Oversize (+0.001") |
| Units | Each |
| Style | Short |
| Inside Diameter | 0.3075" |
| Outside Diameter | 0.5635" |
| Application | Exhaust |
| Material | Manganese-Bronze |
Product Videos
Custom Field
Material Manganese-Bronze