Valve - Intake - 1.571" - Standard - M8
Features
- Designed using Finite Element Analysis (F.E.A.) software, and profiles are tested on a computerized flow bench
- A 360° anode is used to produce the highest possible grade of hard chrome finish
- Light, strong, one piece forgings with profiles that provide excellent flow characteristics.
- Keepers not included; use OEM keepers and bases
- Made in the USA
Specs
| Application | Intake |
| Head Diameter | 1.571" |
| Tulip Angle | 10° |
| Length | 4.015" |
| Model | White Diamond® |
| Product Name | Valve |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Stem Diameter | 0.2347" |
| Material | Stainless Steel |
| Size | Standard |
Product Videos
Custom Field
Material Stainless Steel