Inconel® is classified as a “Super Alloy”, meaning that it is designed to survive under the most extreme temperatures and pressures, where other valves will
begin to burn, corrode, or completely fail. This is the material of choice for high output engines running turbos, superchargers, nitromethane, or nitrous.
Features
- Designed using Finite Element Analysis (F.E.A.) software, and profiles are tested on a computerized flow bench
- A 360° anode is used to produce the highest possible grade of hard chrome finish
- Light, strong, one piece forgings with profiles that provide excellent flow characteristics.
- Keepers not included; use OEM keepers and bases
- Made in the USA
Specs
| Application | Exhaust |
| Product Name | Valve |
| Length | 4.050" |
| Stem Diameter | 0.2342" |
| Tulip Angle | 24° |
| Material | Inconel® |
| Riding Style | Street |
| Head Diameter | 1.284" |
| Size | Oversize |
| Units | Each |
| Model | White Diamond™ |
Product Videos
Custom Field
Material Inconel®