Valve Guide - Intake - 0.4770" OD - M8
Features
- Precision-machined from copper based C63000 nickel-aluminum bronze
- Compatible with no-lead fuel and accept any type of valve-stem material
- Provide maximum service with chromed valve stems
- Feature a tapered nose design for maximum bearing service and minimal port obstruction; improves flow characteristics
- 2.02" overall length, .560" top diameter, accept OEM-style top hat valve seals (sold separately)
- Accept OEM lower collar
- Overall length is 2.40”
- OEM style
- Made in the USA
Specs
| Outside Diameter | 0.4770" |
| Size | Oversize (+0.002") |
| Inside Diameter | 0.2347" |
| Application | Intake |
| Style | OEM Style |
| Product Name | Valve Guide |
| Material | C630 Bronze |
| Length | 1.655" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Material C630 Bronze