Not for aftermarket rocker arms with increased mass and/or rocker ratio.
Installed spring height is 1.500".
Kit Includes:
• 8x H.T. Steel Retainers
• 8x H.T Steel Basewashers
• 8x CrSi Valve Springs
• 8x Red Viton® Seals
Features
- Progressively wound springs using Kobe super-clean, chromium silicon(CrSi) based wire that is heat treated and shot peened
- Tight-tolerance, FEA-designed hardened steel Posi-Loc™ style upper or titanium retainers to ensure correct assembly height and resist keeper "pull through"
- Heat treated (H.T.) steel basewashers are designed to fit on top of either the OEM or KPMI tophat seals in this kit
- Made in the USA
- Kit uses OEM-style valve keys (sold separately).
- '23-'24 CVO's check valve lift to deteremine compatibility with Kibblewhite Precision Machining Inc. (KPMI®) spring kits.
Specs
| Product Name | Spring Kit |
| Model | Ovate Wire Beehive |
| Riding Style | Street |
| Spring Open Pressure | 280 lb |
| Units | Kit |
| Spring Seat Pressure | 85 lb |
| Application | Intake |
| Material | Chromium Silicon Alloy |
| Style | High Performance |
| Type | Valve |
| Collar Material | H.T. Steel |
| Spring Lift | 0.625" |
Product Videos
Custom Field
Type Valve
Material Chromium Silicon Alloy