Kit Includes:
• 2x Intake Black Diamond™ Valve
• 2x Exhaust Black Diamond™ Valve
Features
- All valves are fortified by a special process to a depth of .002” with a surface buildup of .0002”
- This process improves wear properties, reduces friction and provides resistance to corrosion and wear
- Compatible with leaded and unleaded fuels
- Made in the USA
Specs
| Head Diameter | Intake 1.805", Exhaust 1.575" |
| Material | Stainless Steel |
| Stem Diameter | Intake 0.2760" Exhaust 0.2755" |
| Product Name | Valve Kit |
| Application | Intake |
| Length | Intake 4.420", Exhaust 4.520" |
| Units | Kit |
| Model | Black Diamond™ |
| Size | Standard |
| Riding Style | Street |
| Tulip Angle | Intake 1.700"R, Exhaust 22° |
Product Videos
Custom Field
Material Stainless Steel