Valve Guide Seals - Tophat - M8
Features
- Top hat shape provides greater stability
- Design helps prevent the seal from sliding up the stem
- Made with Viton® for excellent resistance to gasoline, oil and combustion by-products
- Made in the USA
- For use with stock intake and exhaust valve guides.
Specs
| Outside Diameter | 1.170" |
| Units | 8 Pack |
| Application | Intake |
| Length | 0.712" |
| Product Name | Seal |
| Riding Style | Street |
| Model | Tophat |
| Type | Valve Guide |
| Material | Viton® |
| Stem Diameter | 6.00 mm |
Product Videos
Custom Field
Type Valve Guide
Material Viton®