Benchmark Front Fender - Black - 16"-19" - Indian Scout
Features
- Come pre-drilled and E-coated and are stamped, not spun, for the ultimate smooth, long-lasting fender
- Steel fenders are thick enough to add rigidity to the front end by acting like a fork brace but can still be cut or shaped enough for an even more Kustom appearance
- Comes in 16" - 19" for Indian Scout models
- Direct bolt-on replacement front fenders that use stock mounting hardware
- Made in the USA
Specs
| For Wheel Size | 18" |
| Height | 13-1/2" |
| Inside Mounting Width | 5-15/16" |
| Outside Mounting Width | 6-5/8" |
| Product Name | Fender |
| Color/Finish | E-Coating |
| Contour Length | 43-1/2" |
| Base Color | Black |
| Straight Line Length | 31-3/8" |
| Finish | E-Coating |
| Model | Benchmark |
| Mounting Position | Front |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Base Color Black
Finish E-Coating
Color/Finish E-Coating
Material Steel