Klassic Front Fender - Black - 21" - Indian Roadmaster/Chief
Features
- Fender comes pre-drilled and E-coated and is stamped, not spun, for the ultimate smooth, long-lasting fender
- Steel fender is thick enough to add rigidity to the front end by acting as a fork brace
- Can still be cut or shaped enough for an even more Kustom appearance
- Direct bolt-on replacement front fender that uses stock mounting hardware
- Gives the Klassic full-fender look that shows off wheel
- Made in the USA
Specs
| Finish | E-Coating |
| Color/Finish | E-Coating |
| Inside Mounting Width | 6-1/2" |
| Material | Steel |
| Style | Tire Hugger |
| Outside Mounting Width | 6-11/16" |
| Product Name | Fender |
| Straight Line Length | 31-1/2" |
| For Wheel Size | 21" |
| Riding Style | Street |
| Height | 14" |
| Units | Each |
| Contour Length | 44-1/2" |
| Model | Klassic |
Product Videos
Custom Field
Finish E-Coating
Color/Finish E-Coating
Material Steel