For 90/90-19 & 100/90-19 tire.
Features
- Stamped steel 14-gauge fender for a smooth consistent finish
- 13-step E-coated factory style finish for corrosion resistance
- Laser cut, pre-drilled for a perfect fit
- Experience increased torsional rigidity as the stronger steel acts as a base
- Kit includes zinc-plated mounting hardware
- Made in the USA
Specs
| Outside Mounting Width | 4-5/8" |
| Finish | E-Coating |
| Material | Steel |
| Model | Hugger |
| Units | Kit |
| For Wheel Size | 19" |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Contour Length | 31" |
| Features | Includes Satin Mounting Blocks |
| Inside Mounting Width | 4-3/8" |
| Product Name | Fender |
| Style | Klub |
| Mounting Position | Front |
| Straight Line Length | 24-7/8" |
| Height | 8-1/4" |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Base Color Black
Finish E-Coating
Color/Finish Black
Material Steel