Shank Front Fender Kit - For Raked Trees - Black - 23" - HD Touring/Trike
Features
- Steel fenders are thick enough to add rigidity to the front end by acting like a fork brace, but can still be cut or shaped enough for an even more Kustom appearance
- All fenders come pre-drilled and are stamped, not spun, to ensure a consistent finish while minimizing body work
- E-coated to prevent rust and corrosion
- Measures 6.5" outside width
- Kit includes zinc-plated mounting hardware
- Made in the USA
Specs
| Features | Includes Chrome Mounts |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Contour Length | 42" |
| For Frame | Raked |
| For Wheel Size | 23" |
| Straight Line Length | 31-3/4" |
| Product Name | Fender |
| Units | Each |
| Fender Width | 6-1/2" |
| Height | 14-3/4" |
| Finish | E-Coating |
| Inside Mounting Width | 6-1/2" |
| Material | Steel |
| Model | Hugger |
| Color/Finish | Black |
| Outside Mounting Width | 6-11/16" |
| Style | Shank |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2014 | Harley-Davidson | Road King Police FLHP |
| 2015 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2015 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2015 | Harley-Davidson | Road King Police FLHP |
| 2016 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2016 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2016 | Harley-Davidson | Road King Police FLHP |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Finish E-Coating
Color/Finish Black
Material Steel