For FXS/FXST/FLST models (except springers) and custom applications.
Features
- Stamped from 14-gauge U.S. steel, these 6-1/2" wide fenders are E-coated to prevent rust and corrosion with the lowest paint prep in the industry
- The use of precision deep-draw stamping technology ensures a consistent flawless finish while minimizing body work
- May also be used in a variety of custom applications
- No mounting blocks required
- Made in the USA
Specs
| Finish | E-Coating |
| Fender Width | 6-1/2" |
| For Wheel Size | 21" |
| Model | Benchmark |
| Product Name | Fender |
| Riding Style | Street |
| Straight Line Length | 31-1/2" |
| Units | Each |
| Contour Length | 43-1/2" |
| Mounting Position | Front |
| Material | Steel |
| Color/Finish | Black |
| Height | 13-1/4" |
| Outside Mounting Width | 6-5/8" |
| Inside Mounting Width | 6-5/16" |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Finish E-Coating
Color/Finish Black
Material Steel