Henry Front Fender - Black - 16"-19" - HD Touring/Trike
Features
- Stamped steel 14-gauge fender for smooth consistent finish
- 13-Step E-coated factory-style finish resists corrosion
- Laser cut and pre-drilled for perfect fit
- Experienced increased torsional rigidity as the stronger steel acts as base
- Includes mounting blocks and hardware
- Made in the USA
Specs
| Finish | E-Coating |
| Material | Steel |
| Mounting Position | Front |
| Style | Henry |
| Outside Mounting Width | 6-3/8" |
| For Wheel Size | 19" |
| Height | 8" |
| Riding Style | Street |
| Model | Hugger |
| Features | Includes Satin Mounting Blocks |
| Units | Kit |
| Base Color | Black |
| Inside Mounting Width | 6-3/16" |
| Product Name | Fender |
| Color/Finish | Black |
| Contour Length | 30-1/2" |
| Straight Line Length | 24-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Base Color Black
Finish E-Coating
Color/Finish Black
Material Steel