Performance Handlebar - Low - Chrome
Features
- Aggressive performance design inspired by classic H-D aesthetics
- Optimal width provides excellent control and stability
- Enjoy a more responsive ride with minimal pullback
- '23+ applications require use of 1" LA Choppers riser kit.
Specs
| Base Color | Silver |
| Type/Bend | Performance |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| End Rise | 2-1/2" |
| Height | 2-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Features | Knurled Center |
| Width | 29-1/2" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 1-3/4" |
| Rise | 2-1/2" |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHRXS Road King Special |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 29-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel