1-1/4" Prime Ape Handlebar - 12" - Black
Features
- Designed for all day comfort riding with aggressive styling
- Slotted for internal wiring
- Equipped with Throttle-By-Wire capability
- 3-1/2" on-center knurling
- Made in the USA
- Not for use with stock riser and handlebar clamp/gauge mount on XL 883C/1200C models.
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Features | Internal Wiring |
| Base Color | Black |
| End Rise | 11-1/2" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Rise | 12" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| Finish | Gloss |
| Width | 38" |
| Center Width | 12-3/8" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Gloss |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Pullback/Sweep | 11" |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 38"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel