1-1/4" Hefty Twin Peaks Handlebar - 13" - Bronze
Features
- Features 1-1/4" diameter in the clamping area
- Bar has more than 35° of adjustment
- Works with the OEM riser clamps; has the correct wire exit location.
- Does not require removal of stock pin in OEM mount clamps.
- Works with hydraulic clutches.
- Accepts Harley-Davidson OEM heated grips.
Specs
| Finish | Polished |
| Color/Finish | Bronze |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| Rise | 13" |
| Width | 34" |
| Features | Pre-Drilled |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Type/Bend | Twin Peaks |
| Units | Each |
| Base Color | Brown |
| End Rise | 13" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Center Width | 9" |
| Controls Diameter | 1" |
Product Videos
Custom Field
Width 34"
Base Color Brown
Finish Polished
Color/Finish Bronze
Material Steel