Kage Fighter Welded Straight-Riser Handlebar - One Piece - 14" - Stainless Steel
Features
- High-strength steel tubing construction
- Crossbars are welded directly to the risers
- Accepts stock controls
- 3-1/2" on-center risers
- Designed for internal wiring
- Made in the U.S.A.
- Accepts H-D OEM heated grips
Specs
| Base Color | Silver |
| Color/Finish | Polished |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Material | Stainless Steel |
| Style | Standard |
| Width | 30-1/2" |
| Type/Bend | Kage Fighter |
| Finish | Polished |
| Center Width | 3" |
| Product Name | Handlebar |
| End Rise | 14" |
| Pullback/Sweep | 4" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Riser Center to Center Width | 3-1/2" |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Width 30-1/2"
Base Color Silver
Finish Polished
Color/Finish Polished
Material Stainless Steel