1-1/4" Prime Ape Handlebar - 13" - Chrome
Features
- Designed for all day comfort riding with aggressive styling
- Slotted for internal wiring
- Equipped with Throttle-By-Wire capability
- 3-1/2" on-center knurling
- Made in the USA
- Not for use with stock riser and handlebar clamp/gauge mount on XL 883C/1200C models.
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Features | Pre-Drilled |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise | 11" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 13" |
| Base Color | Silver |
| Units | Each |
| Width | 35-1/2" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Controls Diameter | 1" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| Finish | Chrome |
| Center Width | 9" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Width 35-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel