Integrated clamp design replaces stock riser clamp and risers.
Features
- A new twist on the conventional ape
- Mitered tip with a traditional two-bend bottom
- Accommodates both electronic and cable throttles
- Designed for internal wiring
- Double-wall design for added strength
- Designed to work with hydraulic clutch and brake master cylinder
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Color/Finish | Black |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Riding Style | Street |
| Rise | 14" |
| Base Color | Black |
| Clamping Diameter | 1-1/2" |
| Width | 36" |
| Center Width | 12" |
| End Rise | 14" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Finish | Gloss |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Steel