Handlebar - Prime Ape - 14" - Black
Features
- A new twist on the conventional ape
- Mitered tip with a traditional two-bend bottom
- Accommodates both electronic and cable throttles
- Designed for internal wiring
- Double-wall design for added strength
- Designed to work with hydraulic clutch and brake master cylinder
- Accepts H-D OEM heated grips.
Specs
| Features | Smooth, Unknurled |
| Product Name | Handlebar |
| Finish | Gloss |
| Clamping Diameter | 1" |
| Center Width | 10-1/2" |
| Base Color | Black |
| Material | Steel |
| Riding Style | Street |
| Pullback/Sweep | 8-1/2" |
| Type/Bend | Grande |
| Units | Each |
| Width | 39-1/4" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 14" |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Rise | 14-3/4" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 39-1/4"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel