Bare Bones Solo Seat - Smooth - Black - FLHR '97-'01
Features
- Simplistic style brings out the true expression of your custom or stock bike
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Decoration | Smooth |
| Type | Solo |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
| Overall Seat Length | 20-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Vinyl |
| Stitching | Black Stitching |
| Color/Finish | Black |
| Model | Bare Bones |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1998 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Vinyl