• This product is not designed for use with 21" or 23" front wheels.
• Requires the use of Harley Davidson upper fork tubes OEM P/N 83804-09 (22.55" long). Due to the nature of the design, this front end kit will raise the overall ride height of the motorcycle.
• '97-'01 models equipped with stock air forks will require additional purchase of Harley Davidson OEM P/N's 45419-80 (2) and 45733-48 (2) to install.
• Part #0414-0597 requires the use of Harley-Davidson upper fork tubes OEM #83804-09 (22.55" L).
Features
- Performance spring rate delivers agile handling for aggressive riders without sacrificing comfort
- Specifically designed to increase ride height on FL touring models
- Imporves cornering clearance, lean angles, and eliminates dragging floorboards and footpegs
- Improves straight-line stability, high-speed cornering, and maneuverability
- Increases resistance to bottoming out on large bumps or potholes
- Threaded pre-load adjuster allows tuning for various rider weights and increased pre-load range
- Reduces front-end dive and improves front tire traction under aggressive braking
- Designed for optimum performance with Legend's 14" Revo-Arc rear suspensions
- Includes two 2" over monotube, dual chambered damper cartridges, and two top out springs
- Designed to be used with stock diameter front wheels
- For Extended Fork Tubes.
Specs
| Material | Billet Aluminum |
| Model | AXEO Performance (+2") |
| Style | Extended Fork Tubes |
| Type | Preload Adjustable Monotube |
| Units | Kit |
| Length | Two Inches Longer Than Stock |
| Height Adjustment | Extends 50.80 mm |
| Fork Tube Diameter | 41.00 mm |
| Product Name | Cartridge |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Preload Adjustable Monotube
Color/Finish Black
Material Billet Aluminum