High-Efficiency Black Pearl™ Clutch Cable - Indian/Victory
Features
- Black Pearl has a true black wire braid with black-chrome fittings
- Braid color and weave match on all Magnum control cables and brake lines
- Coated with a non-yellowing, crystal-clear outer jacket for exceptional protection against scuffing paint or chrome
- Low effort, high-efficiency cable design
- All fittings are polished and black-chrome plated
- Attractive adjuster with integrated water resistant seals does not require a boot
- Rubber seal in transmission fitting eliminates fluid leaks
- All cables are made with anti-friction inner liners, nylon adjuster inserts, and are factory lubricated for smooth, consistent, long lasting operation
- Assembled in the U.S.A.
Specs
| Type | Clutch |
| Color/Finish | Black |
| Features | Low Friction Inner Liner |
| Style | Braided |
| Housing Length | 70-15/16" |
| Base Color | Black |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Travel | 6" |
| Clutch Adjuster Location | 10-5/8" |
| Product Name | Cable |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type Clutch
Base Color Black
Color/Finish Black