Brake Line Kit - Single Disc - 7/16"-90° - 6' - Black Stainless Steel
Features
- Compatible Magnum Shielding BYO® brand brake hose and BYO® components have been specifically designed to only work in conjunction with each other
- Kit contains all components needed to build one complete stock or custom braided brake line
- Brake hose and fittings are pressure tested and 100% inspected
- All BYO® brand brake lines are intended for non-ABS applications ONLY
- Assembles in 5 minutes with only side cutters and 7/16" wrench
Specs
| Product Name | Brake Line |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Length | 183 cm |
| Lower Banjo Fitting | 7/16" 90° Banjo Fitting |
| Disc | Single |
| Type | Standard |
| Features | Standard |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Build Your Own (BYO) |
| Upper Banjo Fitting | 10 mm 90° Banjo Fitting |
| For Braking System | without ABS |
| Units | Kit |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Type Standard
Color/Finish Black
Material Stainless Steel