E-Series Tie-Down - Black - 1.5"
Features
- Made from abrasion resistant nylon webbing
- All stitching is double stitched with square/cross with heavy duty nylon thread
- Top soft loop extension with rubber coated "S" hook incorporated into design that protects your handlebars
- Assembly strength is 1400 lb. and a 400 lb. load limit
- Custom spring loaded lock-on "S HOOK" bottom for secure connection
- Custom silk screened non fade graphics in three factory colors
- Heavy duty steel "cam-lock" with heavy duty steel spring for a secure lock
Specs
| End Type | Snap Hook |
| Riding Style | Street |
| Material | Nylon |
| Length | 70" |
| Model | E-Series |
| Product Name | Strap |
| Width | 1-1/2" |
| Tightening Method | Spring Buckle |
| Type | Tie-Down |
| Units | Pair |
| Tensile Strength | 1400 lb |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 400 lb |
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon