Ratchet Tie-Down - Black
Features
- Same great features of the popular Phatty tie-down with an easy-to-use ratcheting system
- Double stitched with square, cross reinforcement with heavy duty nylon thread
- Made from abrasion-resistant nylon webbing
- Heavy duty steel ratcheting buckle secures cargo tighter with little effort
- Custom spring loaded lock-on "swivel carabiner" bottom hook for secure connection
- Top soft tie loop extension with rubber coated "S" hook incorporated into design that protects your handlebars
- Exclusive "slider name plate" to give your tie-downs a personalized custom factory look
- Custom sublimated non fade graphics in factory colors
- Assembly strength is 1,400 lb. and a 1,200 lb. working load limit
Specs
| Product Name | Strap |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Off-Road |
| End Type | S Hook |
| Type | Tie-Down |
| Load Capacity | 1200 lb |
| Material | Nylon |
| Model | Phatty |
| Width | 1-1/2" |
| Tensile Strength | 1400 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
| Length | 69" |
| Units | Pair |
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon