Hellcat Windshield - Solar
Features
- Sculpted full-body shape
- Fits most round headlights
- Made of Lucite® for excellent optics and durability
- Included two-point mounting hardware consists of polished billet aluminum handlebar clamp that fits 1" and 7/8" handlebars (with sizing band), aluminum rake plates and bushings, stainless steel support rods and socket-head screws
- Optional 1-1/4" handlebar clamps part # MEM9950 (sold separately)
- Made in the USA
- To remove, simply loosen two socket-head screws, leaving clamps on bars for perfect reattachment of shield.
Specs
| For Handlebar Diameter | 7/8" |
| Model | Hell Cat |
| Height | 18" |
| Material | Lucite |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Gray |
| Product Name | Windshield |
| Width | 20" |
| Mounting Style | Handlebar Mount |
| Type | Cruiser |
Product Videos
Custom Field
Width 20"
Type Cruiser
Color/Finish Gray
Material Lucite