Classic Deuce Windshield - 7" Headlight Cutout - Solar
Features
- Smooth shape surrounds headlight to become part of the motorcycle
- Made of Lucite® for excellent optics and durability
- Solid two-point handlebar mounting hardware fits many custom and stock applications
- Included two-point mounting hardware consists of polished billet aluminum handlebar clamps that fit 1" and 7/8" handlebars (with sizing bands), and aluminum rake plates and fittings, machined with recesses for stainless steel socket head screws for a clean, custom look
- Made in the U.S.A.
- To remove, simply loosen two socket-head screws, leaving clamps on bars for perfect reattachment of shield.
Specs
| For Handlebar Diameter | 1" |
| Headlight Cutout Diameter | 7" |
| Width | 19-1/2" |
| Mounting Style | Handlebar Mount |
| Type | Cruiser |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Material | Lucite |
| Height | 18-1/2" |
| Model | Classic Deuce |
| Product Name | Windshield |
Product Videos
Custom Field
Width 19-1/2"
Type Cruiser
Material Lucite