Tire - Roadtec™ 01 - Front - 3.25-19 - 54V
Features
- Higher wear resistance, obtained through a revised land/sea ratio on the rear tire in conjunction with the new tread design, ensures product performance consistency allowing users to enjoy the tire for its entire service life
- Increased grip on wet roads, with a focus on low friction surfaces (such as city streets and worn tarmac, low temperature), thanks to radial positioning of grooves
- Rebalanced tire stiffness to allow a better adherence of the rubber with the tarmac micro-asperities, increasing mechanical grip even on lower friction surfaces
- Increased mileage vs. Roadtec Z8 Interact (up to 10%), thanks to a different footprint shape (larger and shorter) which also enhances motorcycle handling
Specs
| Mounting Position | Front |
| Style | Sport Touring |
| Type | Tubeless |
| Aspect Ratio | - |
| Load/Speed-Index | 54V |
| Product Name | Tire |
| Sidewall | Blackwall |
| Tread Pattern/Model | Roadtec™ 01 |
| Market Segment | Cruiser / Street |
| Rim Diameter | 19" |
| Tire Size | 3.25-19 |
| Width | 3.25" |
| Construction | - (Bias) |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type Tubeless
Sidewall Blackwall
Tires: Width 3.25"
Tires: Aspect Ratio -
Tires: Rim Diameter 19"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 54V
Tires: Mounting Position Front