Armor Coat Stainless Steel Idle Cable - Cruise - 39"
Features
- Attractive stainless steel weave with performance and attitude
- Clear Armor Coat protects chrome and painted surfaces
- Premium chrome fittings
- Length measures outer housing only, excluding the elbow.
Specs
| Overall Length | 39" |
| Style | Braided |
| Model | Armor Coat |
| Base Color | Silver |
| Cruise | Cruise |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Size | +6" |
| Type | Idle |
| Housing Length | 39" |
| Finish | Chrome |
| Product Name | Cable |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Color/Finish | Chrome |
| Elbow Angle | 70° |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003 | Harley | Davidson FLHT Electra Glide |
| 2003 | Harley | Davidson FLHTC Electra Glide Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2003 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2003 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 2004 | Harley | Davidson FLHT Electra Glide |
| 2004 | Harley | Davidson FLHTC Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
| 2005 | Harley | Davidson FLHT Electra Glide |
| 2005 | Harley | Davidson FLHTC Electra Glide Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHTI Electra Glide Standard |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Idle
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome