Studded Seat - FX/FL '58-'84
Features
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Studded Naugahyde® cover is trimmed with conchos tied with leather
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
Specs
| Driver Seat Width | 11" |
| Overall Seat Length | 28" |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 12" |
| Cover Material | Naugahyde® |
| Decoration | Studded |
| Rear Seat Length | 12" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black