Studded Solo Seat - FXD '96-'03
Features
- Built on a steel base with support wings to hold up the full width of the foam bucket
- Studded style is trimmed with a braided edge and conchos tied with leather
- Top covering of highest-quality expanded vinyl
- Matching rear seat; sold separately
- Made in the USA
Specs
| Fill Material | Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Decoration | Concho |
| Driver Seat Width | 13" |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 19" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Material | Vinyl |
| Type | Solo |
Product Videos
Custom Field
Type Solo
Base Color Black
Material Vinyl