Wide Studded Touring Seat - Softail '84-'99
Features
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Studded Naugahyde® cover is trimmed with conchos tied with leather
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
Specs
| Decoration | Skirt |
| Rear Seat Width | 14" |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 17-1/2" |
| Rear Seat Length | 14" |
| Product Name | Seat |
| Cover Material | Naugahyde® |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Length | 14" |
| Overall Seat Length | 29" |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black