Studded Solo Seat - XL '04-'21
Features
- Built on a steel base with support wings to hold up the full width of the foam bucket
- Studded style is trimmed with a braided edge and conchos tied with leather
- Top covering of highest-quality expanded vinyl
- Matching rear seat; sold separately
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Seat |
| Material | Vinyl |
| Type | Solo |
| Driver Seat Length | 17" |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Foam |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Decoration | Skirt |
| Fits Tank Size | 12.5 liter Tank (3.3 US gal.) |
| Overall Seat Length | 21-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 12-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Type Solo
Base Color Black
Material Vinyl