Seat - Fastback™ - Stitched - Black - FXST '06-'10
Features
- Offers a reasonable degree of passenger comfort
- Cut low for the rider with good back support
- Expanded vinyl cover
- Made in the USA
Specs
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Length | 17-3/4" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Units | Each |
| Driver Seat Width | 12" |
| Rear Seat Length | 13-1/4" |
| Base Color | Black |
| Decoration | Stitched |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 7" |
| Product Name | Seat |
| Type | One-Piece |
| Model | Fastback™ |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2008 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2009 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black
Material Vinyl