Wide Solo Seat - With Backrest - Vintage - Black - Smooth - FXD '06-'17
Features
- Solo seat is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Matching rear seat features a recess in the front of pad to accommodate the backrest (sold separately)
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the USA
Specs
| Material | Vinyl |
| Decoration | Smooth |
| Features | Includes Backrest |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Foam |
| Model | Wide |
| Driver Seat Length | 16" |
| Overall Seat Length | 19" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Driver Seat Width | 16-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Vinyl