Does not fit '23 FLHXSE/FLTRXSE CVO models.
Features
- Driver sits .5"-1.5" lower than stock on most models, plus nose of seat is 1.5" narrower than stock
- Backrest post is notched with four easy "snap-in-place" height adjustment positions
- Backrest can be removed/installed without tools or the need to remove seat
- Backrest can be adjusted forward or back up to 2" while rider is seated
- Backrest folds completely flat for ease of getting on motorcycle
- Contoured backrest pad pivots to match back angle
- Made in the U.S.A.
- Seat will fit with a handrail.
Specs
| Overall Seat Length | 31" |
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Length | 18" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Rear Seat Length | 13" |
| Model | Lowdown |
| Features | Backrest Receptacle |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 16-1/2" |
| Material | Vinyl |
| Rear Seat Width | 14" |
| Type | 2-Up Seat |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Vinyl