Touring Seat - Driver's Backrest - XG 500/700
Features
- Proprietary seat foam is carefully contoured for maximum driver and passenger comfort for all-day riding
- Matching driver backrests and trunk-mounted passenger backrest for RT model available separately
- Seat base is marine-grade fiberglass
- Seat has a premium vinyl cover
- Made in the U.S.A.
Specs
| Backrest Pad Height | 7-1/2" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Rear Seat Length | 10-1/2" |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 26" |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Features | Includes Backrest |
| Rear Seat Width | 9" |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black