Wide Touring Seat - Driver's Backrest - Fury
Features
- Feature a precisely molded proprietary foam that contours to the shapes and angles needed for optimal cruising comfort
- Constructed of marine-grade fiberglass for a secure install and long-term durability
- Provide quality comfort and design
- Made in the U.S.A.
Specs
| Riding Style | Street |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Driver Seat Length | 16" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Features | Includes Backrest |
| Fill Material | Foam |
| Overall Seat Length | 20-1/2" |
| Base Color | Black |
| Decoration | Plain |
| Type | Solo Seat |
Fitment
2010-2020 Honda VT13CX Fury2009 Honda VT1300CX Fury
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black