Does not fit '23 FLHXSE/FLTRXSE CVO models.
Features
- Driver sits 1.5" lower than the stock seat, plus the nose of the seat is 1.5" narrower than stock
- The same LowDown™ style from Mustang that riders love, now available as solo seats
- Expanded vinyl cover with a marine-grade fiberglass baseplate
- Made in the USA
- Can be paired with Mustang passenger seats.
Specs
| Backrest Pad Width | 11" |
| Driver Seat Width | 13" |
| Decoration | Plain |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
| Product Name | Seat |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Backrest |
| Model | Lowdown |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Material | Vinyl |
| Overall Seat Length | 21" |
| Backrest Pad Height | 7-1/4" |
| Fill Material | Foam |
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Vinyl