Defender® 400 Cover - Black/Silver - Large
Features
- Made from a medium-weight, top-quality, UV-treated Tri-Max® polyester
- All seams are electronically heat sealed with silver heat-resistant lower panels
- Soft windshield panel protector
- Perma-Venting® system prevents condensation buildup and allows constant air circulation
- Snug elastic bottom with 1" grommets at center and front wheel
- Packed in free compression bag for the ultimate in compact storage
- Silver heat-resistant lower panels
Specs
| Color/Finish | Silver |
| Riding Style | Street |
| Maximum Vehicle Length | 107" |
| Model | Defender 400 |
| Maximum Vehicle Width | 37" |
| Type | Full |
| Application | Motorcycle |
| Maximum Vehicle Height | 54" |
| Size | L |
| Material | Polyester |
| Product Name | Cover |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type Full
Color/Finish Silver
Material Polyester