Defender Deluxe Cover - Motorcycle - Polyester - Black/Silver - Large
Features
- Made from a water-resistant, lighter weight, UV-treated Tri-Max® polyester
- Ventilation system minimizes condensation buildup and allows constant air circulation
- Silver heat-resistant lower panels
- Snug elastic bottom with one-inch grommets at center and front wheel
- Soft windshield liner helps protect against scratching and hazing
- Packed in free compression bag for the ultimate in compact storage
- Ideal for light/mild outdoor weather conditions and traveling
- Use for temporary storage or in open carports or similar structures
- Not intended for trailering
Specs
| Material | Polyester |
| Product Name | Cover |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Color/Finish | Silver |
| Maximum Vehicle Height | 56" |
| Maximum Vehicle Length | 90" |
| Type | Full |
| Size | L |
| Maximum Vehicle Width | 36" |
| Model | Defender Deluxe |
| Application | Motorcycle |
Product Videos
Custom Field
Size Medium, Large
Type Full
Color/Finish Silver
Material Polyester