Tire - Swamp Fox - Front - 22x8-10 - 6 Ply
Features
- Dimpled, reinforced lugs give more biting edges for exceptional grip on muddy and hard-pack surfaces
- Advanced tread design goes through the most difficult terrain without bogging down
- Aggressive shoulder knobs add side bite in deep ruts and protect against punctures
- Computer-enhanced tread pattern for stability and traction at any speed
- Reduced weight and deep tread reduces stress on drivetrain parts
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Tread Pattern/Model | Swamp Fox |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Tread Depth | 5/8" |
| Width | 8" |
| Type | Tubeless |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Mounting Position | Front |
| Recommended Operating PSI | 7 |
| Rim Diameter | 10" |
| Style | Sport |
| Riding Style | UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Load/Speed-Index | 36J |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tire Diameter | 22" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5.5" |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Size | 22x8-10 |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 8"
Tires: Rim Diameter 10"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 36J
Tires: Mounting Position Front
Type Tubeless