Will also fit most '84-'17 models with 3-1/2" on-center risers (except Springers, FLT/FLHT and XL 883C/1200C models).
Features
- Low, sleek design based on the famous Monkey Bar line
- Drilled for internal wiring
- Notched for throttle-by-wire applications
Specs
| Features | Pre-Drilled |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Type/Bend | Monkey Bar |
| Units | Each |
| Height | 16" |
| Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Clamping Diameter | 1" |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| End Rise | 16" |
| Width | 36-1/2" |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 11" |
Product Videos
Custom Field
Width 36-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel