Charger Sunglasses - Gloss Black - Smoke Lens
Features
- Sleek and durable wraparound frame with high-speed-impact-rated lenses
- Anti-fog, anti-scratch polycarbonate lenses provide 100% UVA/UVB protection
- Rose-tinted lenses are ideal for low-light conditions
- Nylon frame
- Includes microfiber carrying pouch
- Do not accept prescription lenses
Specs
| Color/Finish | Black |
| Gender | Unisex |
| Lens | Single |
| Riding Style | Bicycle |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Material | Polycarbonate |
| Model | Charger |
| Product Name | Sunglasses |
| Size | Medium Frame |
| Temple Width | 115 mm |
| Type | Wrap Around Design |
| Finish | Gloss |
| Bridge Width | 15 mm |
| Lens Height | 35 mm |
| Frame Width | 135 mm |
| Size Group | Adult |
| Base Color | Black |
| Lens Width | 70 mm |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type Wrap Around Design
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Polycarbonate